A „Gyermekmentő kézikönyv szülőknek” című könyvünk elérhető a webáruházunkban!
- Tanácstalan mikor kell mentőt hívni?
- Hogyan tegye biztonságossá az otthonukat?
- Milyen teendői vannak a leggyakoribb gyermekbetegségek ellátása során?
- Kruppos roham? Láz? Fulladás esetén mi a teendő?
- Szülőként, nagyszülőként szeretne felkészült lenni, ezáltal magabiztosabb?
- Ha megtörtént a baj, kihez tud segítségért fordulni?
Ezekre a kérdésekre választ kaphat a „Gyermekmentő kézikönyv szülőknek” című könyvünkben.
Alapítványunkat, a Szent Márton Gyermekmentő Szolgálatot 1998-ban egy csapat elhivatott életmentő, köztük orvosok, mentőápolók, és gépkocsivezetők hívták életre. A budapesti Gyermekrohamkocsival 1999. április 1-től kezdve az év minden napján és a nap minden órájában kivonuló szolgálatot látunk el az Országos Mentőszolgálat kötelékében. Az azóta eltelt több, mint 23 év alatt, a miskolci és debreceni gyermekmentő egységeinkkel kiegészülve és világszínvonalú felszerelésünk segítségével már 58 000 esetfeladatot láttunk el.
Azonban orvoscsapatunk nem csak közvetlen módon ment gyermekéleteket. A súlyos, kritikus állapotú csecsemők és gyermekek helyszíni ellátása mellett már a kezdetektől nagy hangsúlyt fektetettünk az oktatásra, tapasztalataink továbbadására is. Kezdetben csupán a professzionális életmentők (mentőtisztek, mentőorvosok) gyermeksürgősségi képzésében vettünk részt, majd nyitottunk a gyermekgyógyász szakorvos jelöltek és házi gyermekorvosok irányába is. Emellett azonban már korán felismertük azt is, hogy a szülők, gondozók oktatásával, életmentő technikák megtanításával még több gyermek életben maradását segíthetjük elő. A számtalan óvodai és iskolai oktatás során, illetve szülők számára rendszeresen szervezett tanfolyamainkon nagy tapasztalatot szereztünk abban, hogy laikusok nyelvén hogyan kell nagy hatékonysággal átadni azokat az információkat, amikre olyan szituációkban van szükség, amikor minden perc számít. Ennek az oktatási programnak volt lényeges eleme a közelmúltban megszületett oktató videósorozat, mely Életmentő szülők néven nagy sikert ért el a közösségi médiában. A videók a Magyar Fejlesztési Bank támogatásával jöttek létre.
Tevékenységünk megkoronázásaként tapasztalatainkat egy könyvben is összegyűjtöttük, mely Gyermekmentő kézikönyv szülőknek címmel 2022 novemberében megjelent.
A gazdagon illusztrált könyv 42 fejezetben tárgyalja a legfontosabb sürgősségi eseteket, gyermek-elsősegélynyújtási ismereteket. Az életmentő beavatkozások bemutatásán túl helyet kapott benne minden olyan téma, amely tapasztalatunk szerint a legtöbb nehézséget és frusztrációt okozza a szülőknek. Célunk, hogy minden lehetséges életveszélyes szituációban egyértelmű útmutatást adjunk arra vonatkozóan, hogy mit kell, mit lehet és hogy mit tilos tenni addig, míg a segítség a helyszínre nem ér.
A könyv hitelességét a szerzők sokéves szakmai tapasztalata, a gyermekmentő szolgálatunk 23 éves működése és a legkorszerűbb nemzetközi protokollok használatának ötvözete adja.
A könyv szerzői: Dr. Horváth Klára, Dr. Vadas Réka, Dr. Goschler Ádám a Gyermekrohamkocsi ma is aktív, kivonuló orvosai, emellett a Semmelweis Egyetem II. Gyermekklinika intenzív osztályának orvosai.
„Az évi átlagosan négyezer mentés tapasztalataiból pontosan tudjuk, mennyit ér az időben megkezdett újraélesztés. A jól képzett laikus elsősegélynyújtók szerepe a beteg elsődleges állapotfelmérésében, a szakszerű segítségkérésben és az egyszerű, de sokszor életmentő beavatkozások elvégzésében felbecsülhetetlen.” – mondja Dr. Goschler Ádám, a Szent Márton Gyermekmentő Közhasznú Alapítvány gyermekmentőorvosa, a Semmelweis Egyetem II. számú Gyermekgyógyászati Klinika Intenzív Terápiás Osztály csecsemő- és gyermek intenzív terápiás szakorvosa.
A könyv a Magyar Fejlesztési Bank támogatásával jött létre.